Duyurular
YALNIZ YAŞIYORUZ

YALNIZ YAŞIYORUZ

YALNIZLAŞIYORUZ!

Her geçen gün köpek ve kedi gezdiren insanlarımızın sayısı artmaya başladı. Bir sokağa girsekte orada kedi ve köpek gezdiren bir insanımızla karşılaşmasak.    Bu durum beni iyice korkutmaya başladı.

Köpek ve kedi gezdirme olayı yabancı ülkelerde çok doğal olarak karşılanmaktadır. Çünkü yabancı ülkelerde aile kavramı zayıfladığından ve zamanla ortadan kalktığından insanlar kendilerine yalnızlıklarını unutturmak için hayvan alma yoluna gitmektedirler. Bundan dolayı Avrupa ,Amerika ve diğer yabancı memleketlerde hayvanlarla sokaklarda dolaşmak ve hayvan edinmek çok revaçta.

Yabancı memleketlerde    insanlar hayvanlara akraba gibi  muamele etmektedir. İş o sınırlarda dolaşmaktadır ki zengin olup ta herhangi bir akrabası olmayan insanlar servetlerini sahip oldukları hayvanlara bile bağışladıkları görülmektedir. Artık gerisini sizler düşünün. İş ne boyutlara varmış?!

ALLAH Teala Hazretleri muhafaza buyursun ki bizlerde de aynen yabancı ülkelerde olduğu gibi modernitenin getirdiği olumsuzlukların başında gelen akraba bağlarının zayıflaması ve ortadan kalkması sebebiyle ülkemde de yanında hayvan gezdiren insanlarımız azımsanmayacak boyutlarda olduğunu görmekteyiz. İstisnalar kaideyi bozmaz. Ben sadece bir gerçeğe parmak basmak adına bu yazıyı kaleme alıyorum. İnsanlarımız akraba bağları çok zayıflamış durumda. İnsanımız anne babasıyla, amca dayısıyla  ve halasıyla konuşmamakta ve bundan kaynaklanan bir yalnızlaşmayla karşı karşıya kalmaktadır. Sizlerinde mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Eski dönemlerde yani fazla uzağa gitmeyelim seksenli yıllarda aile içersinde bayram kutlamaları dolu dolu yapılırken bugünlerde insanlar akrabalarıyla bayramlaşma yerine tatil merkezlerine gitmek için çok öncelerden ulaşım ve yer temini yaptıklarını bilmeyen yok gibi! Herhalde dikkatinizi çekmiştir bayramlarda tatil merkezleri dolup dolup taşmaktadır.

Bizler moderniteyi biraz yanlış anladık galiba. Evet hayatımıza buzdolabı, çamaşır makinesi ve en üst seviyede televizyonlar girdi ama bunlardan kaynaklanan büyük bir yalnızlaşmayla da karşı karşıya kaldık. Evin bir odasında anne evdeki bir televizyonda pembe dizi izlerken evin diğer odasında ki televizyonda baba spor karşılaşmalarına bakmakta ve evin diğer bir odasında da çocuklar savaş maceralarıyla saatlerini ya bilgisayar başında yada televizyon başında geçirmektedir! Yalnızlaşmamız daha ilk olarak evde başlamaktadır. Bu hal ilerleyen yıllarda aile bağlarının kesilmesine ve ALLAH Teala Hazretleri muhafaza buyursun aile bağlarının hepten bitmesine sebebiyet vermektedir.

İşte bu durum zamanla insanların aile ilişkilerinin bitmesine ve hepten yalnızlaşmasına sebebiyet vermektedir.  Zamanla aile fertleri ölmeye başladıkça yaşayan fertler kendilerinin yakın bir akrabasını yada bir dostunu bulamamakta ve kendisine hayvan alarak bu fıtri ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır.  Sokaklarda ki hayvan gezdiren insanlarla bir sohbet fırsatı bulun sizlerde göreceksiniz ki bu insanların bir tane yakın akrabası ve dostu kalmamıştır.

Modernite yuvalarımıza mutluluk getirmedi. Aksine mutsuzluk ve yalnızlaşmayı beraberinde getirdi. Hiç vakit geçirmeden millet olarak asli unsurlarımızdan olan aile kavramını yeniden canlandırmamız lazım gelmektedir.

Aksi durumları düşünmek bile istemiyorum!…

Nizamettin BEKAR/TRABZON

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates